Til innholdet

Prosjektnummer

902020

Prosjektinformasjon

Prosjektnummer: 902020
Status: Pågår
Startdato: 01.03.2025
Sluttdato: 01.03.2028

Områdesamarbeid for forebyggende strategi mot lus i produksjonsområde 2 (PO2)

​Fra samfunnets side er det uttrykt et stort behov for å redusere lusesmitten fra oppdrett av laks og regnbueørret. Næringen har flere verktøy til rådighet, både for å redusere lus etter at den har satt seg på fisken, og for å hindre at den fester seg (forebyggende tiltak). Det vil være forskjellige typer forebyggende tiltak som kan nyttes, slik som postsmoltstrategi, bruk av barriereteknologi, rensefisk, og samarbeid mellom aktørene. Effektiviteten til forebyggende tiltak vil variere geografisk, avhengig av miljøforhold og lokalitetsnettverk, og sammensetningen av selskaper i et geografisk område. Det finnes imidlertid lite kunnskap om hvordan en kan bruke en portefølje med forebyggende tiltak som er tilpasset enkeltlokaliteter, i samspill med øvrige lokaliteter i området, og som samtidig møter samfunnets ambisjoner om økt verdiskaping fra havbruk.

Oppdretterne i PO2 har benyttet ulike forebyggende tiltak mot lusesmitte, slik som i) postsmolt for å redusere produksjonstid i sjø og eksponering mot lusesmitte, ii) rensefisk og iii) nye innovative teknologier. Disse har også blitt brukt i kombinasjon, og på en slik måte at de er unike sammenlignet med kombinasjoner av tiltak anvendt i andre produksjonsområder. Kunnskap og erfaringer fra PO2 kan derfor ha stor overføringsverdi for øvrig havbruksnæring.

Ulike tiltak ofte blitt brukt samtidig, noe som gjør området unikt. Til tross for lovende resultater, mangler det systematisk kunnskap om tiltakenes effektivitet, en kritisk barriere for optimal effekt både i PO2 og andre produksjonsområder. Det er derfor nødvendig å samle, systematisere og analysere kunnskapen på en strukturert måte. Dette vil ikke bare forbedre tiltakene i PO2, men også gi verdifull innsikt til andre oppdrettere og produksjonsområder, og styrke næringens evne til å møte utfordringene. PO2 er en unik testarena for ny teknologi, og det er derfor god grunn til å studere tiltakene i området.

Sammenstilling av resultater fra luseforebyggende tiltak er avgjørende for å evaluere effekten av strategiene hittil og videreutvikle fremtidige løsninger. Målet er å øke kunnskapen om effekten av forebyggende enkelttiltak i PO2, forbedre strategier og dele erfaringer med hele næringen. Dette bygger på tidligere FHF-prosjekter, inkludert prosjektet “Strategi Lakselus 2017: Enhetlig proaktiv lusestrategi Rogaland” (FHF-901414), som ga viktig innsikt i hvordan forebyggende tiltak kan redusere behandlingsbehovet. Ett sentralt funn var at bruk av 500 g storsmolt på alle anlegg kan redusere behandlingsbehovet med 70–90 % når kombinert med andre tiltak. Det er nå behov for gjennomgang og analyse av forebyggende metoder mot lus frem til i dag, for å styrke kunnskapsgrunnlaget og sikre optimalisering av tiltak mot lakselus.
Hovedmål
Å dokumentere og evaluere effekten av forebyggende tiltak i PO2, ved å analysere både historiske data og data samlet inn i prosjektperioden. Dette skal bidra til å dele erfaringer og videreutvikle strategier for “beste praksis” i PO2, som kan styrke hele næringen i fremtiden.

Delmål
• Å innhente alle tilgjengelige data som påvirker lusenivåene historisk og gjennom prosjektperioden.
• Å dokumentere produksjonsmessige og økonomiske effekter av følgende forebyggende tiltak mot lus i PO2:
  1. større smolt og redusert produksjonstid i sjø
  2. rensefisk
  3. forebyggende lusenot (type catchLICE) og andre forebyggende teknologier (strømgjerder type Harbor Fence og lusefeller (type Blue Lice) på merd- og lokalitetsnivå
  4. forhindre eller redusere resmitte av lus etter lusebehandling
• Å evaluere effekten av tiltakene og strategien som helhet for PO2 og tilgjengeliggjøre resultater fra prosjektet til evaluering av den totale luseforebyggende strategien i Norge. Råd til forbedringer og videreutvikling av fremtidige luseforebyggende strategier basert på funn i prosjektperioden.
• Å formidle prosjektresultater til næringen via konferanser og møter (f.eks. FHF Lusekonferansen) og digitale seminarer.
• Å publisere populærvitenskapelige artikler og læringsvideoer med tiltakene hos FHF, BluePlanet Academy og formidlingsplattformen BlueTalk, Havbruk 2026, 2028, Lakseluskonferansen og Tekmar.
​Prosjektet vil bidra til systematisering, dokumentering og evaluering av forebyggende tiltak mot lakselus i PO2. Ved å vise til konkret data på effektgraden av forebyggende strategier, vil dette gi flere umiddelbare og langsiktige fordeler for hele næringen.

På kort sikt vil oppdrettsnæringen få:
1. systematisert kunnskap og data rundt effekten av luseforebyggende tiltak og strategier i regionen
2. redusert antall avlusningsbehandlinger, bedre fiskevelferd, redusert miljøpåvirkning og økt lønnsomhet, basert på de mest effektive tiltakene
3. anledning til å planlegge tiltak i forkant for å holde vedvarende lave lusenivå i området, basert på verifiserte tall for lakselus
4. samarbeide om utprøving av metoder som tjener alle aktører i området

På lang sikt vil prosjektet bidra til:
1. videreføring og utvikling av mer effektive områdestrategier for luseforebygging, basert på de mest effektive tiltakene beskrevet, hvilket er avgjørende for økt bærekraftig vekst i næringen
2. økt mulighet for at PO2 får grønn farge i trafikklyssystemet, en forutsetning for myndighetenes tilgang til vekst
3. redusert antall lusebehandlinger og bedre fiskevelferd
4. kunnskapsoverføring til andre produksjonsområder. Dokumentasjon og evaluering fra dette prosjektet vil kunne tilpasses andre fylker og brukes som verktøy. PO2 er det produksjonsområdet som har kortet ned produksjonstiden mest ved bruk av større smolt, en kunnskap andre produksjonsområder kan dra nytte av
5. økt verdiskaping drevet av høyere bærekraftig produksjonsvolum og høyere produktivitet

Gjennom å samle og analysere driftsdata og fremvise hva som fungerer og ikke fungerer i praktiske strategier, vil prosjektet skape en kunnskapsplattform som styrker luseforebyggende samarbeid i næringen både lokalt og nasjonalt. Prosjektet vil ikke bare kunne bidra til å opprettholde lave lusenivåer, men dette vil også tilrettelegge for økt produksjon og bedret fiskevelferd.
​Prosjektet er organisert i følgende arbeidspakker (AP-er):

AP1: Innsamling, sammenstilling og bearbeidelse av data fra PO2
Innsamling og systematisering av tilgjengelig data for analyse vil bli foretatt med vektlegging på å identifisere trender knyttet til effekten av de luseforebyggende tiltakene. Dette inkluderer bearbeiding av historisk data fra 2013–2025 med ukentlige oppdateringer og fremtidig data i prosjektperioden (2025–2028). Data vil standardiseres for å sikre konsekvent kvalitet og sammenligning på tvers av lokaliteter og områder. Endelig leveranse er en komplett database og sammenslåing av data for lus fra PO2.

AP2: Evaluering av produksjonsmessige effekter av større smolt og redusert produksjonstid i sjø
Det vil utføres deskriptive analyser i form av sammenlikning av reelle tall på lusenivå og behandlinger i perioden før 2019 (lite storsmoltbruk), fra 2019 fram til prosjektstart (mer storsmoltbruk), og perioden etter prosjektstart (ytterligere storsmoltbruk). Det vil også utføres scenariosimuleringer med en lusemodell for å sammenlikne perioden før 2019 med perioden mellom 2019 og prosjektstart. Det vil utføres simuleringer tilsvarende reell bruk av storsmolt, og en kontrafaktisk simulering hvor man holder storsmoltbruken på samme nivå som før 2019. Dette bidrar til å vurdere om endringene kan tilskrives økt bruk av storsmolt.

Prosjektet vil også utføre en simulering for prosjektperioden fram til 2028, med økende grad av stormolt som planlagt og kontrafaktisk med samme bruk av storsmolt som i dag. Dette angir hvilken gevinst en kan forvente å få i løpet av prosjektperioden hvis utsettsplanen følges. Til slutt vil det utføres en scenariosimulering med reell bruk av storsmolt og andre tiltak i perioden. Disse resultatene vil sammenliknes med den deskriptive analysen og de forventede resultatene basert på scenariosimuleringene av planlagt strategi.

AP3: Dokumentering av produksjonsmessige effekter av rensefisk
Som i AP2 vil det baseres både på deskriptiv analyse av produksjonsdata med og uten rensefisk, samt scenariosimuleringer. I scenariosimuleringene kan man simulere med rensefisk, og kontrafaktisk hva en ville forvente uten rensefisk for prosjektperioden. Prosjektet vil trekke inn eksisterende kunnskap om rensefiskeffekt basert på mageprøver og fordøyelsestideksperimenter.

AP4: Dokumentering av effekter av lusefelle, strømgjerde og lusefilternot 
Arbeidspakken gjennomføres ved deskriptive analyser av luse- og behandlingsnivå på lokaliteter hvor teknologien er tatt i bruk og sammenligne med nabolokaliteter og foregående produksjon på samme lokalitet uten bruk av tiltakene. For lusefilternot vil en i tillegg analysere hvor raskt lusenivået stiger etter avlusning med og uten bruk av lusefilternot. Resultater vil trekkes inn fra prosjektet Dokumentasjon av effekt av Blue Lice sin felleteknologi som forbyggende lusetiltak (LUSEFELLE)” (FHF-901984) og prosjektet “Strømgjerde: Håndteringsfri beskyttelse mot lakselus for bedre fiskevelferd” (Forskningsrådet prosjektnr.: 355437), hvor Norsk Regnesentral deltar.

AP5: Samfunnsøkonomisk nytte av forebyggende tiltak
Formålet er å beregne bedrifts- og samfunnsøkonomiske effekter av forebyggingstiltak. Herunder vil det utføres lønnsomhetsanalyser for å undersøke lønnsomhet av å investere i enkelt tiltak og kombinasjoner. Bioøkonomiske modeller vil brukes for å se effekt av tiltak på produksjonskostnader og profitt. I tillegg vil det utføres samfunnsøkonomisk beregninger på ringvirkningseffekter. Her vil det bygges på kunnskap fra prosjektet “Ringvirknings- og verdiskapingsanalyser i norsk sjømatnæring 2023–2025” (FHF-901845). En ser også på bedrifts- og samfunnsøkonomiske konsekvenser av at tiltakene fører til grønt produksjonsområde.

AP6: Evaluering av strategien som helhet
Her skal resultatene fra AP2AP4 settes sammen og vurdere samlet betydning av tiltakene for PO2. Resultatene skal verifiseres opp mot funn fra prosjektet “Strategi Lakselus 2017: Enhetlig proaktiv lusestrategi Rogaland” (FHF-901414).
​Resultater vil publiseres i form av populærvitenskapelige artikler og sammendrag i medier som Kyst.no, Norsk Fiskeoppdrett, Ilaks, forskning.no eller lignende. Statusrapporter og prosjektresultater vil videreformidles via konferanser og formidlingssamlinger i regi av FHF og/eller andre.

Presentasjon av resultater gjennom webinarer underveis i prosjektperioden. Formidling er planlagt gjennom kunnskapsplattformene Bluetalk.no og Blueplanetacademy.com.
keyboard_arrow_up